prof. dr hab. Piotr Błajet

Zdjęcie portretowe Piotra BłajetaPiotr Błajet - profesor na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest też dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Sportowego w UMK. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie również obronił pracę doktorską z fizjologii sportu. Tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk społecznych uzyskał w 2014 r.

W pracy naukowej stosuje paradygmat integralny łącząc podejście biologiczne z humanistycznym, podejmując problematykę dotyczącą zdrowia, ciała, miłości, seksualności, edukacji, treningu zdrowotnego, rozwoju człowieka dorosłego. Prowadzi wykłady min. z zakresu biomedycznych podstaw rozwoju człowieka, edukacji zdrowotnej, podstaw treningu zdrowotnego, psychopedagogiki sportu, zdrowia w wieku senioralnym.

Jest prezesem fundacji „Bridge to the People”, której jednym z głównych celów jest promowania gry w brydża wśród seniorów jako aktywności zapobiegającej demencji starczej i choroby Alzheimera. Wchodzi w skład komisji „Brydż i Nauka” przy World Bridge Federation. Jest członkiem Polskiej Akademii Olimpijskiej.

Przez ponad 20 lat był trenerem koszykówki w sporcie dzieci i młodzieży oraz sporcie profesjonalnym, pracował również jako nauczyciel wychowania fizycznego. Posiada mistrzowską klasę trenerską. Jest też instruktorem jogi. Jego pasje pozazawodowe to muzyka klasyczna i jazz, poezja Wisławy Szymborskiej, kolarstwo górskie i szosowe, jogging, pływanie na otwartych zbiornikach wodnych, narciarstwo biegowe.

Najważniejsze jego prace: „Ciało jako kategoria pedagogiczna (2006), Szkice o wychowaniu agonistycznym (2008), Miłość. Rozwój. Wychowanie (2010), Od edukacji sportowej do olimpijskiej. Studium antropologiczne (2012), (Nie)przypadkowa edukacja (2016), Zdrowie i seks seniorów (2018), Długowieczność w zdrowiu. Radość – sport – seks (2021)

kontakt: piotrblajet@post.pl

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego