Polecamy literaturę z zakresu psychologii, filozofii, socjologii, która pomoże zrozumieć siebie i innych oraz będzie inspirować do rozwoju osobistego.

Na okładce kolarz z uśmiechniętymi twarzami ludzi.

Henryka Radziejewska-Semków, O humorze i u/śmiechu. Jak rozśmieszać siebie i innych. Wydawnictwo Prime Books, Rok wydania: 2022.

Skąd wziął się u/śmiech? Czy kiedyś śmialiśmy się inaczej niż dzisiaj? Co zrobić, by wywołać uśmiech na twarzy swojej i innych? Czy warto śmiać się częściej? Jakie korzyści, oprócz dobrego humoru, przynosi nam u/śmiech? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy na kartach tej niecodziennej książki.

Czytaj więcej >>>

Okładka książki przedstawiająca kulę w której znajduje się postać dziewczynki i żółwia.

Michael Ende, Momo albo osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas. Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2021.

"- Widzisz, Momo – mówił wtedy na przykład – to jest tak: czasami człowiek ma przed sobą bardzo długą ulicę. I myśli sobie: jest taka strasznie długa, nigdy nie zamiotę jej do końca; tak sobie myśli. (...) Nigdy nie wolno myśleć o całej ulicy, rozumiesz? Trzeba tylko myśleć o następnym kroku, o następnym oddechu, o następnym pociągnięciu miotłą. I zawsze tylko o następnym”.

Czytaj więcej >>>


Lęk.jpg

Thich Nhat Hanh, Lęk. Co warto wiedzieć, by przetrwać burzę. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2021.

"Kiedy my, ludzie, odczuwamy lęk i stres, udajemy się zwykle do apteki po lekarstwo, ale rzadko przychodzi nam do głowy, aby zaprzestać aktywności. Nie potrafimy sami sobie pomóc”

Czytaj więcej >>>


Okładka książki: rysunek dwóch twarzy i napis

Mark Wollyn, Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2021.

Traumy z przeszłości, nie tylko te wojenne, lecz również będące skutkiem wydarzenia, które poważnie zakłóciło emocjonalną równowagę w rodzinie, jak zbrodnia, samobójstwo, przedwczesna śmierć, nagła i niespodziewana strata, mogą powracać w symptomach przeżywanych przez kolejne pokolenia.

Czytaj więcej >>>


okładka książki - lecące samolociki z papieru.

Fabrice Midal, Odpuść sobie i żyj. Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2018.

„Dwadzieścia pięć lat później nadal nie jestem doskonały. Medytuję, ale nic z tego, co sobie założyłem, nie potoczyło się zgodnie z moimi oczekiwaniami!"

 Czytaj więcej >>>


wokół okładki książki zdjęcia portretowe osób przeżywających różne emocje

Rafael Santandreu, Twój umysł na detoksie. Czyli jak nie zatruwać sobie życia. Muza SA, Warszawa 2015.

„Pacjent musi wiedzieć, że będzie doświadczał regresów – to jeden z istotnych punktów przedstawionej tu terapii poznawczej. Regresy to okresy nawrotów depresji, lęków albo obsesji, następujące po tygodniach lub miesiącach stałej poprawy. Regresy stanowią część procesu. Są jak potknięcia i upadki dziecka, które uczy się chodzić."

 Czytaj więcej >>>


okładka książki - dłoń trzymająca kwiat lotosu

Christophe Andre, Medytacja dzień po dniu. 25 lekcji uważnego życia. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2013.

„Myśli nie są problemem, problemem jest nieuświadamianie sobie rozproszenia, mentalnego poruszenia, a zwłaszcza pomieszania (myśli z rzeczywistością) i lgnięcia (branie wszystkich swoich myśli na poważnie). Problemem jest nie tyle treść czy ruch myśli, ile nasza relacja z nimi."

Czytaj więcej >>>


okładka książki - mózg przedstawiony jako drzewo, na którego zwojach siedzą kolorowe ptaki.

Steven C. Hayes, Umysł wyzwolony. GWP, Sopot 2020.

Jeśli szukamy spójnej koncepcji, która ma walory pozwalające na odczytanie naszych systemów reagowania na bodźce płynące z zewnątrz i wewnątrz i jednocześnie budowania zintegrowanej postawy wobec tego, co nas otacza, to opisana w książce terapia akceptacji i zaangażowania Hayes’a jest świetną propozycją.

 Czytaj więcej >>>


Okładka książki z napisem prosty podręcznik medytacji.

Thich Nhat Hanh, Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2015.   

Człowiek nie podróżuje prywatnie przez cały czas i przestrzeń, oddzielony od reszty świata grubą skorupą. Życie stu lub stu tysięcy istnień odizolowanych w ten sposób nie tylko nie jest życiem, ale nie jest nawet możliwe.

 Czytaj więcej >>>


Czerwona okładka z narysowanym labiryntem.

Monika i Marcin Gajdowie, Rozwój. Jak współpracować z łaską? Pro Homine, Goleniów 2013. Książka zawiera wiele niebanalnych przemyśleń na temat rozwoju każdego i każdej z nas, niezależnie od aktualnego stażu życiowego. Za cele tego procesu została uznana: miłość. Ej tam, może ktoś powiedzieć, czy warto czytać książki, które odwołują się do takiego patosu? Tą warto. 

 Czytaj więcej >>>


na okładce morze i płynąca żaglówka.

David R. Hawkins, Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości. Virgo, Warszawa 2016.

Jest nam na rękę czuć się nieszczęśliwie i okropnie. Pojawia się jednak pytanie: jak długo jeszcze?

Czytaj więcej >>>


Na okładce książki kwiat lotosu

Mark Williams, Danny Penman, Mindfulness. Trening uważności. Samo sedno, Warszawa 2014.

Fundamentem dużej części tego poczucia winy i wstydu jest lęk - wewnętrzny agresor, którego człowiek nosi ze sobą wszędzie, we własnej głowie. Lęk przed tym, że nie jest się wystarczająco dobrym. Lęk przed tym, że pozwolenie sobie na relaks doprowadzi do porażki.

Czytaj więcej >>>


Na okładce książki korona drzew z odlatującymi w dali ptakami

Stefan G. Hofmann, Ponad lękiem. Strategie terapii poznawczo-behawioralnej i uważności pozwalające przezwyciężyć lęk, strach i zamartwianie się. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2021.

Lęk jest niełatwym problemem do rozwiązania, ponieważ choć powoduje mnóstwo trudności, to jednak pozostaje także normalnym elementem życia codziennego. Dlatego obniżenie jego poziomu nie oznacza, że już nigdy nie będziesz go odczuwać - oznacza natomiast to, że udało ci się osiągnąć stan, w którym lęk nie uniemożliwia robienia rzeczy, na których najbardziej ci zależy.

Czytaj więcej >>>


Okładka książki - narysowane drzewo zieloną farbą.

Christophe Andre, Alexandre Jollien, Matthieu Ricard, Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2017.

Autorzy opisują własne doświadczenia zmagania z codziennością, ale i swoje życiowe odkrycia (drogowskazy) pokazując, że każdy z nas ma swoją pracę do wykonania aby znajdować w życiu chwile szczęścia.

Czytaj więcej >>>


Okładka książki - osoba na rozciągniętej linie balansuje nad pływającymi rekinami. Na niebie dwie czerwone chmurki

Susan Jeffers, Mimo lęku, Grupa Wydawnicza Foksal. Warszawa 2015.

Autorka pokazuje poziomy doświadczania lęku z centralnym przekonaniem, które często staje się naszym filtrem myślowym, że nie poradzimy sobie z tym, co przyniesie nam życie.

Czytaj więcej >>>


Okładka książki - zaznaczona trasa przejazdu, na końcu buźka z uśmiechem

Emma Seppala, Droga do szczęścia, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2017.

Autorka bardzo gruntownie osadza swoje odkrycia w licznych badaniach naukowych (niezwykle intrygujące wnioski), a jednocześnie proponuje szereg narzędzi rozwijania nowych form relacji z sobą samym, innymi, z czasem, naszymi zasobami w poszukiwaniu tego, czego nam brakuje.

Czytaj więcej >>>


Okładka książki - czerwony ptak siedzący na drucie kolczastym obozu koncentracyjnego

Victor E. Frankl, Człowiek w poszukiwaniu sensu. Wydawnictwo Czarna Owca, Łódź 2015.

Jedno z najbardziej przejmujących świadectw okrucieństwa holocaustu a jednocześnie prezentacja oryginalnej autorskiej teorii Frankla w postaci logoterapii. Dramat egzystencji i wszechstronnego wyniszczenia człowieka stanowi tło do zobrazowania potencjalnych reakcji i postaw wyrażonych stosunkiem do innych ludzi: niemieckich oprawców czy współwięźniów.

Czytaj więcej >>>


Na okładce książki przerwana siatka na ptaki, przez otwór widać lecące na niebie ptaki.

Will van der Heart, Rob Waller, Perfekcjonizm. Zmierzając ku wolności. Wydawnictwo W drodze, Poznań 2016.

Perfekcjonistom trudno pogodzić się z myślą, że mogą nie mieć zupełnej kontroli, zwykle bowiem wszystko odnoszą do siebie. To zaś sprawia, że postępują nierozsądnie i biorą na siebie zbytnią odpowiedzialność za rzeczy, nad którymi nie mogą zapanować.

Czytaj więcej >>>


Na okładce książki bardzo szczęśliwy mężczyzna w garniturze, ma uniesione w geście radości ręce i uśmiech na twarzy..

Christophe Andre, I nie zapomnij być szczęśliwy. ABC psychologii pozytywnej. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2015.

(...)największy postęp, jakie dokonałem w ostatnich latach w kwestii medytacji, to zrozumienie następującej rzeczy: walka pilnego z ważnym rozpoczyna się od samego rana, ze wstaniem z łóżka. I będzie trwać, dopóki będę istnieć. Czasami opowiem się po stronie tego, co ważne. Czasami będę niewolnikiem tego, co pilne. I bardzo dobrze: to znak, że żyję.

Czytaj więcej >>>


 Inne polecane pozycje:

  •  Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty, James Clear, wyd. Galaktyka.
  • Czując. Rozmowy o emocjach, Agnieszka Jucewicz; wyd. Agora.
  • Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro, wyd. Agora.
  • Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie, Gibson Lindsay C.; wyd. Znak. 
  • Empatia: Co to jest i dlaczego jest taka ważna, David Howe; wyd. Oficyna Ingenium
  • Ile ważą emocje?, Małgorzata Kuberska-Kędzierska, Wyd. Galaktyka.
  • Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia, Richard H. Thaler, Cass R. Sunstein; wyd. Zysk i Ska.
  • Jak mniej myśleć? Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych, Christel Petitcollin; wyd. Znak.
  • Kieruj swoim życiem, Wayne W. Dyer; wyd. Czarna Owca.
  • Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności, Tomas Navarro; wyd. Muza
  • Kłamstwa, którymi żyjemy. Jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie, Jon Frederickson; wyd. Znak..
  • Kobiety, które kochają za bardzo, Robin Norwood; wyd. Znak .
  • Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności, Charles Duhigg, Wydawnictwo Naukowe PWN.
  • Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości, Rebecca Solinit; wyd. Karakter. 
  • Optymizmu można się nauczyć, Martin E.P. Seligman; wyd. Media Rodzina.
  • Porozumienie bez przemocy. O języku życia, Marshall B. Rosenberg; wyd. Znak.
  • Potęga teraźniejszości, Eckhart Tolle; wyd. Galaktyka.
  • Przepływ, Mihály Csíkszentmihályi, Wydawnictwo Moderator.
  • Przyjemność. Kreatywne podejście do życia, Alexander Lowen; wyd. Znak. 
  • Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania, Karolina Gruszecka, wyd. Sensus
  • Ratuj się, życie wzywa, Boris Cyrulnik; wyd. Czarna Owca.
  • Sen Alicji, czyli jak działa mózg, Vetulani Jerzy, Mazurek Maria, Wierzchowski Marcin; wyd. Znak
  • Siła woli to mit. Znajdź ukryte klucze do sukcesu, Benjamin Hardy, wyd. Sensus.
  • Subtelnie mówię F*ck. Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie, Manson Mark; wyd. Znak
  • Wysoko wrażliwi i miłość - Jak nawiązywać i podtrzymywać relacje w świecie, który nas przytłacza, Aron Elaina N.; wyd. Feeria.

Materiały polecane przez Biuro karier UMK

Rozwijanie kompetencji zawodowych - literatura

Polecamy materiały dostępne w internecie

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego