Dla pracowników UMK

English version

Witamy w strefie pracowników, gdzie informujemy o możliwościach wsparcia i rozwoju, jakie oferuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu poprzez różnorodne instytucje i formy.

W ramach Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego oferujemy dla pracowników UMK:

  1. Doradztwo interpersonalne

    Doradztwo interpersonalne skierowane jest do pracowników UMK doświadczających trudności w relacjach interpersonalnych, w radzeniu sobie z emocjami i stresem oraz z funkcjonowaniem w środowisku akademickim.

  2. Konsultacje psychiatryczne

    Podstawowym celem konsultacji psychiatrycznych jest doraźne wsparcie pracowników UMK w radzeniu sobie ze stanami lękowymi, depresyjnymi i problemami natury psychicznej.
  3. Coaching (okresowo zawieszony)

    Coaching to narzędzie rozwojowe służące aktywizowaniu mocnych stron pracowników  oraz budowaniu nowych strategii myślenia i działania prowadzących do zwiększenia efektowności w obszarze zadaniowym i relacyjnym.
  4. Warsztaty psychoedukacyjne

    Proponujemy udział w warsztatach o różnorodnej tematyce, których celem jest budowanie kompetencji radzenia sobie w trudnych sytuacjach w życiu osobistym i zawodowym. Poniżej znajduje się otwarta baza warsztatów, która będzie na bieżąco aktualizowana, aby sprostać potrzebom społeczności akademickiej (Harmonogram i zapisy na warsztaty). Zachęcamy do korzystania z poniższej oferty warsztatów:
    • Work life balance
    • Wypalenie zawodowe
    • Komunikacja i budowanie relacji w zależności od Stylu Myślenia i Działania FRIS®
    • Podstawy komunikacji w oparciu o AT (analizę transakcyjną)
    • Asertywność
    • Budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości.
  5. Cykl „Od stresu do relaksu”

    Długotrwały stres wywołany przez różne czynniki utrudnia wykonywanie codziennych czynności i nie sprzyja koncentracji. Relaksacja stanowi jeden ze sposobów zmniejszania nadmiernego obciążenia psychofizycznego organizmu. Zanim zwrócimy się o pomoc do specjalistów, możemy podjąć samodzielne działania w kierunku samopomocy. Zachęcamy do korzystania z:

    • Treningów relaksacyjnych online przygotowanych specjalnie na potrzeby społeczności akademickiej UMK przez Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego REMEDIS PRO
    • EmotionAid® -5 kroków, które w krytycznych sytuacjach pomogą Ci poradzić sobie z Twoimi uczuciami i reakcjami- źródło psse.net.pl/emotionaid (pdf,119KB)
    • warsztatów, podczas których proponujemy sposoby radzenia sobie ze stresem oraz techniki relaksacyjne (Harmonogram i zapisy na warsztaty):
      • Radzenie sobie w sytuacjach stresowych i pod presją czasu.
      • Autopomocowe typu RTZ - Racjonalna Terapia Zachowania,
      • ACT - Terapia Akceptacji i Zaangażowania,
      • Zarządzanie emocjami,
      • Warsztat relaksacyjno-oddechowy,
      • Biurojoga. 
  6. Wsparcie w rozwoju osobistym

    Zachęcamy do skorzystania z materiałów, które pomogą zrozumieć siebie i innych oraz mamy nadzieję, że będą inspirować do dalszego rozwoju osobistego:

    • Nagrania wykładów, warsztatów, ćwiczeń służących zdrowiu, relaksowi, samoświadomości siebie.
    • Czytelnia, w której znajdują się recenzje wybranych pozycji książkowych, a także bibliografia literatury z zakresu psychologii, filozofii, socjologii.

Zapoznaj się także z innymi ofertami wsparcia i rozwoju:

  1. Dział HR UMK (Zarządzanie Zasobami Ludzkimi), który nadzoruje i wspiera rozwój zawodowy pracowników UMK.
  2. Program Wellness Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, którego głównym celem jest podniesienie aktywności fizycznej pracowników UMK i ich rodzin.
  3. Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami, który oferuje wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami.
  4. Pełnomocnicy Rektora: Pełnomocniczka do spraw równego traktowaniaPełnomocnik ds. bezpieczeństwaRzecznik akademicki, którzy pomagają rozwiązywać problemy zgłaszane przez społeczność akademicką.
  5. Poradnie Studenckie UMK, w których studenci UMK odpowiadają na pytania, służą radą i wsparciem merytorycznym w wielu dziedzinach, m.in. prawa, zdrowia, dydaktyki, rodziny, równości, patentów, weryfikacji informacji.
  6. Telefony zaufania - telefony do organizacji pozarządowych niosących pomoc w wielu obszarach.
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego