Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości

Na okładce zielone drzewo z liśćmi na białym tle.

Christophe Andre, Alexandre Jollien, Matthieu Ricard, Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2017.

Kto każe nam wierzyć, że aby być szczęśliwym, trzeba koniecznie uwolnić się od wszelkich braków? Sądzę, przeciwnie, że można poznać głęboką radość ze wszystkimi naszymi niedostatkami, frustracjami, podczas życiowych wzlotów i upadków. (s. 304)

Mnich buddyjski francuskiego pochodzenia, który przez lata ugruntował sobie pozycję autorytetu duchowego (Ricard), szwajcarski filozof, poszukujący akceptacji i zachwytu nad życiem w sytuacji doświadczanej niepełnosprawności (Jollien) i bardzo popularny dzięki fantastycznym książkom francuski psychiatra, wykorzystujący w terapii lekcje uważności (Andre) spotykają się w domu w górach i rozmawiają o tym, co ważne w życiu. Ich rozmowa dotyka naszych aspiracji, radzenia sobie z własnym ego, stosunku do emocji, sztuki słuchania drugiego człowieka, związków z własnym ciałem, cierpienia, altruizmu, winy czy wolności. Autorzy opisują własne doświadczenia zmagania z codziennością, ale i swoje życiowe odkrycia (drogowskazy) pokazując, że każdy z nas ma swoją pracę do wykonania aby znajdować w życiu chwile szczęścia. Tak, tylko chwile, ale bez tych lekcji możemy je przeoczyć lub pomylić z innymi doświadczeniami. Ta fascynująca rozmowa nasycona jest łagodnością, zrozumieniem dla ludzkich mechanizmów, które stale wabią nas poza ścieżkę uważności, na wyjątkowe doświadczenie każdej chwili - unikatowej, jedynej, przemijającej. To książka pomocna w rozwijaniu akceptacji i ciekawości wobec tego, co przynosi życie. Autorzy pokazują nam jak czerpać z życia, jak aktywnie podejmować różne role, łącząc cierpliwość, dystans, mozolne wracanie do „tu i teraz” z zachwytem, celebracją momentów i odkrywaniem siebie w świecie, który zachęca aby skrywać się za maskami. Lektura, którą warto zachować, by przekazać kiedyś w spadku kolejnym pokoleniom, którzy stykając się z wymagającą dorosłością zapytają: jak żyć? Nie znajdziemy tu łatwych rozwiązań, ale z pewnością wiele fragmentów, które będą czytać nasze życie, a lekcje Autorów, zaznaczone na marginesie wykrzyknikiem, pomogą wrócić na ścieżkę, gdy kolejny raz się zgubimy.

opracował:  dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK

<<<wstecz

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego