Poradnik wrażliwej komunikacji
Codziennie komunikujemy się z wieloma ludźmi, mając często przeświadczenie, że zrozumieli przekazywane przez nas informacje oraz towarzyszące im intencje. Dopiero pojawienie się nieporozumień i sytuacji konfliktowych doprowadza nas do wniosku, że komunikowanie się z drugim człowiekiem jest trudne i wymaga ciągłego doskonalenia. Szereg trudności, które pojawiają się w tym procesie, może wynikać z różnicy naszych poglądów, potrzeb, pozycji czy doświadczeń, a także z funkcjonujących w społeczeństwie mitów czy stereotypów. Wpływa też na to nasza kondycja psychiczna, fizyczna czy emocjonalna oraz determinujące ją w dużej mierze choroby, zaburzenia psychiczne czy niepełnosprawność. Prognozy i raporty Światowej Organizacji Zdrowia na temat zaburzeń psychicznych sygnalizują tendencję wzrostową w tym zakresie. W Polsce średnio co czwarta osoba przynajmniej raz w życiu borykała się z zaburzeniem psychicznym. Wzrasta też w naszym społeczeństwie liczba osób z niepełnosprawnościami.
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje blisko 500 osób z orzeczeniami z zakresu niepełnosprawności wzroku, słuchu, ruchu oraz innych, w tym zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz chorób psychicznych. Do tego grona może dołączyć każda z osób zatrudnionych czy goszczących na Uniwersytecie, która doświadcza trudności z powodu podobnych dolegliwości.
Poradnik, który oddajemy do Państwa dyspozycji, ma na celu edukować w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami i trudnościami sfery
psychicznej, wspierać w zakresie efektywnej komunikacji, ale i zasygnalizować możliwości rozwiązań trudnych sytuacji, chociażby w postaci interwencji ze strony odpowiednich specjalistek i specjalistów z naszej Uczelni.
Mam wielką nadzieję, że zawarte tutaj wskazówki pomogą w usprawnieniu procesu dydaktycznego, badawczego i administracyjnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Życzę nam wszystkim, aby przyczyniły się do zwiększenia poziomu tolerancji i otwartości na potrzeby drugiego człowieka, a co za tym idzie większej satysfakcji z pracy na uczelni i procesu studiowania.
Magdalena Cyrklaff-Gorczyca
Pełna wersja - Poradnik wrażliwej komunikacji (.pdf, 500KB)
Dla ułatwienia Państwu odnalezienia konkretnych wskazówek przygotowaliśmy fiszki dotyczące komunikacji z wybranymi grupami osób.
- Komunikacja z osobą z niepełnosprawnością wzroku (.pdf, 372 KB)
- Komunikacja z osobą z niepełnosprawnością słuchu (.pdf, 364 KB)
- Komunikacja z osobą z niepełnosprawnością ruchową (.pdf, 368 KB)
- Komunikacja z osobą z dysleksją (.pdf, 368 KB)
- Komunikacja z osobą z zaburzeniem mowy (.pdf, 364 KB)
- Komunikacja z osobą przewlekle chorą (.pdf, 364 KB)
- Komunikacja z osobą z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (.pdf, 368 KB)
- Komunikacja z osobą z trudnościami w obszarze zdrowia psychicznego (.pdf, 380 KB)